Piątek, 19 grudnia 2014 

LOGOWANIE

Rejestracja

WYSZUKIWARKA

Niepełnosprawni mogą zniknąć z firm ochroniarskich

wnp.pl (Paweł Szygulski) - 18-07-2013 11:26

zatrudnianie niepełnosprawnych | PFRON

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych jest w firmach ochroniarskich dość powszechnym zjawiskiem. Dzięki dotacjom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pracodawcy obniżają w ten sposób koszty swojej działalności. Ta sytuacja może jednak wkrótce się zmienić, przez co wiele firm znajdzie się w poważnych tarapatach.
Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia, które może uniemożliwić dalsze funkcjonowanie systemu dopłat do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Regulacja może wejść w życie w połowie 2014 roku.

Czytaj więcej na ten temat: Czy zatrudnianie niepełnosprawnych będzie mniej opłacalne?

- Firmy zatrudniające niepełnosprawnych kalkulowały swoje dotychczasowe kontrakty wliczając do przychodów dotacje z PFRON. Jeśli ich nagle zabraknie, będą miały poważne problemy, zwłaszcza jeśli kontrahenci nie będą gotowi do renegocjowania w jakimś stopniu podpisanych już umów - mówi Sławomir Wagner, prezes Polskiej Izby Ochrony.

A skala pomocy ze strony PFRON jest duża. Po pierwsze, zakłady pracy zatrudniające minimum 25 osób w przeliczeniu na pełne etaty, wśród których przynajmniej 6 proc. to osoby niepełnosprawne, nie muszą odprowadzać do PFRON-u comiesięcznej składki. Do tego mogą liczyć na dofinansowanie każdego miejsca pracy sumą od 420 a 2970 złotych miesięcznie w zależności od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Jeszcze więcej otrzymują zakłady pracy chronionej, czyli takie, które zatrudniają co najmniej 50 proc. osób niepełnosprawnych (w tym 20 proc. o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności). Tutaj kwoty dotacji wahają się pomiędzy 600 a 3300 złotych miesięcznie.

- Zatrudnianie osób niepełnosprawnych nie jest regułą i nie dotyczy oczywiście wszystkich firm ochroniarskich. Prawdą jest jednak to, że część takich przedsiębiorstw posiada status zakładów pracy chronionej i one najdotkliwiej odczują odebranie dotacji, jeśli wcześniej odpowiednio się do tego nie przygotują - twierdzi Sławomir Wagner.

Brak dotacji byłby niekorzystny również dla samych niepełnosprawnych pracowników, którzy nie byliby już dłużej atrakcyjni dla swoich pracodawców.

Ilu jest obecnie niepełnosprawnych pracowników ochrony?

- Tego nikt dokładnie nie liczy. Same firmy niechętnie się tym chwalą - mówi prezes Polskiej Izby Ochrony.

W środowisku panuje jednak przeświadczenie, że stanowią oni większość, spośród ogólnej liczby 240 tys. pracujących w Polsce osób niepełnosprawnych.

Wkrótce deregulacja

Sławomir Wagner zwraca uwagę na jeszcze jeden problem. 9 lipca prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która z dniem 1 stycznia 2014 roku zdereguluje zawód ochroniarza. Zgodnie z nią, to lekarz będzie decydował, czy dana osoba będzie mogła być wpisana na listę kwalifikowanych pracowników ochrony.

Zastąpi ona dotychczasowy system licencyjny. Zgodnie z nim trzeba było zaliczyć odpowiedni kurs i zdać egzamin, by otrzymać licencję ochroniarza. Co prawda nie posiadali jej wszyscy pracownicy firm ochroniarskich, ale przy niektórych usługach ochroniarskich była ona niezbędna. Tylko pracownicy z licencją mogli używać bowiem środków przymusu bezpośredniego takich, jak choćby pałki.

W środowisku nie jest tajemnicą fakt, że wielu pracowników idąc do lekarza zatajało, iż posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Wszystko po to, by bez problemu otrzymać licencję. Teraz będą zmuszeni do składania oświadczenia w tej sprawie, pod rygorem odpowiedzialności karnej.

To może sprawić, ze część niepełnosprawnych ochroniarzy, którzy dziś posiadają licencję I lub II stopnia, nie zostanie wpisanych na nowa listę kwalifikowanych pracowników ochrony. Nie znaczy to jednak, że automatycznie znikną z firm ochroniarskich.

- Są funkcje, które wciąż będą mogli wykonywać bez problemu. Mam tu na myśli choćby usługi portierskie - twierdzi Zbigniew Wagner.

Dlatego dopiero likwidacja dopłat z PFRON-u mogłaby zmienić tę sytuację. Polski rząd reprezentowany przez Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych zapowiada jednak, że zrobi wszystko, by rozporządzenie KE nie przyniosło takiego skutku. Skutki tych zabiegów poznamy za kilka miesięcy, gdy Komisja opublikuje kolejną wersję dokumentu, już po konsultacjach.


KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza

DODAJ KOMENTARZ

WALUTY: KURSY NBP

EUR 4.24 zł +0.79 gr 0.19%
USD 3.44 zł +5 gr 1.47%
CHF 3.52 zł -0.19 gr -0.05%
GBP 5.38 zł +4.76 gr 0.89%
CZK 0.15 zł +0.06 gr 0.39%
UAH 0.22 zł +0.31 gr 1.43%

Kursy średnie walut z dnia 2014-12-18. Tabela 245/A/NBP/2014

FORUM NAJNOWSZE WĄTKI