Piątek, 19 grudnia 2014 

LOGOWANIE

Rejestracja

WYSZUKIWARKA

Krótkie listy do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa

Gazeta Prawna - 28-01-2008 09:23

Skarb Państwa | spółki

Ministerstwo Skarbu ogłosiło krótkie listy kandydatów do rad nadzorczych 18 spółek, w tym PKO BP, PZU i GPW. Wkrótce mają być znane wyniki pierwszego etapu selekcji do rady PKN Orlen.
Ministerstwo Skarbu Państwa opublikowało 18 list kandydatów do rad nadzorczych spółek, w których ma udziały - informuje "Gazeta Prawna". Takie krótkie listy mają już: PKO BP, PZU, Bank Gospodarstwa Krajowego, Giełda Papierów Wartościowych, Totalizator Sportowy, Energa, Tauron i Agencja Rozwoju Przemysłu.

Przeprowadzono też wstępną selekcję kandydatów do rad nadzorczych Bumaru, ZTS Gamrat, fabryki Przewodów Energetycznych, FŁT Kraśnik, Chemaru, Dalmoru, zarządów portów w Gdyni i Gdańsku i poznańskiego Stomilu.

Wśród wybranych w I etapie postępowania kandydatów do rady nadzorczej PKO BP są m.in. Krzysztof Rybiński (dotąd wiceprezes NBP) i Andrzej Kopiński, były prezes tego banku.

Do dalszego udziału w konkursie do rady PZU weszli: Alfred Bieć, były prezes Banku Pocztowego (kandyduje również m.in. do rady BGK). Na liście osób zakwalifikowanych do rady BGK jest Marek Bryx, szef Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast w rządzie Leszka Millera.

Pierwszy etap selekcji do rady giełdy przeszli m.in. Dariusz Choryło, dyrektor biura relacji inwestorskich Pekao, oraz Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (rekomendowany przez izbę). Na liście znaleźli się też rekomendowany przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych Mirosław Kachniewski, Adam Ruciński z rekomendacji Związku Maklerów i Doradców, Marek Słomski rekomendowany przez Izbę Domów Maklerskich oraz Sebastian Skuza, kandydat na ministra finansów.

Na krótką listę kandydatów do rady katowickiego Tauron Polska Energia, drugiej pod względem produkcji i pierwszej w handlu detalicznym polskiej grupy energetycznej, zakwalifikowano 30 osób.

Są wśród nich osoby znane w branży, m.in. Wacław Krzywoszyński, były członek zarządu BOT Elektrowni Turów, Krzysztof Konaszewski, były prezes warszawskiego Stoenu, i Marian Kłysz, były prezes Enionu. Raczej mniejsze zainteresowanie wzbudziła rada Energi, bo I etap naboru przeszło 18 osób. Wśród nich jest też wiele osób związanych z energetyką, które zajmowały w branży wysokie stanowiska.

Do Gdańska chciałby jeździć m.in. Wiesław Kułagowski, były wiceprezes PSE - Operator, Jerzy Gruszka - były prezes Enei, czy Dariusz Stolarczyk, który w przeszłości kierował EnergiaPro. Spółka wzbudziła też zainteresowanie prof. Piotra Dominiaka z Politechniki Gdańskiej. Na liczącej 20 nazwisk krótkiej liście kandydatów do rady Agencji Rozwoju Przemysłu znalazło się 6 prawników, 14 ekonomistów, 3 osoby z wykształceniem zarządczym oraz jedna technicznym.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zasad i trybu doboru kandydatów do rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa ostatecznej selekcji dokonuje szef resortu lub inna uprawniona do tego osoba.

W najbliższych dniach poznamy też wyniki pierwszego etapu selekcji do rady nadzorczej największej polskiej firmy paliwowej.

Liczba kandydatów do rad nadzorczych:

PZU - 7
PKO BP - 16
GPW - 26
BGK - 6
Turon - 30
Energia - 18


KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza

DODAJ KOMENTARZ

WALUTY: KURSY NBP

EUR 4.24 zł +0.79 gr 0.19%
USD 3.44 zł +5 gr 1.47%
CHF 3.52 zł -0.19 gr -0.05%
GBP 5.38 zł +4.76 gr 0.89%
CZK 0.15 zł +0.06 gr 0.39%
UAH 0.22 zł +0.31 gr 1.43%

Kursy średnie walut z dnia 2014-12-18. Tabela 245/A/NBP/2014

FORUM NAJNOWSZE WĄTKI